بوی بد دهان کودکان

بوی بد دهان کودکان

علی رغم پیشرفت های گسترده ای که در زمینه سلامت و بهداشت صورت گرفته است . همچنان از هر چهار نفر یک نفر درگیر بوی بد دهان، تنفس بد بود و یا به اصطلاح هالی توت می باشد . بعد از پوسیدگی دندان و بیماری های لثه، بوی بد دهان سومین علت شایع مراجعه به مطب دندانپزشکی است . چرا که منجر به شرایط استرس زا برای فرد می شود و روابط اجتماعی روزانه را تحت تاثیر قرار می دهد . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • علت بوی بد دهان کودکان زیر دو سال
  • علت بوی بد دهان کودکان بعد از خواب
  • بوی بد دهان نوزاد شش ماهه
  • بوی بد دهان نوزاد ۷ ماهه
  • بوی دهان بچه از چیست
  • درمان بوی دهان نوزاد
  • بوی بد معده کودک
  • آیا درمان بوی بد دهان کودکان در طب سنتی امکان پذیر است ؟
بوی بد دهان کودکان

بوی بد دهان کودکان

علت بوی بد دهان

مهم ترین و عمده ترین علت بوی بد دهان بهداشت ضعیف دهان است . غذایی که در طول روز در دهان تجمع پیدا می کننند توسط باکتری های دهان تجزیه می شوند و محصولات حاوی سولفور به وجود می آورد که مسبب بوی بد دهان می شود و اگر علت واقعا همین باشد با رعایت پایه اصول بهداشتی مشکل حل می شود . حداقل دو بار در روز باید مسواک زده شود و نخ دندان و دهاشویه فراموش نشود . مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بسیار مهم است اما فراموش نکنید حتما روی زبان خود را تمیز کنید . تجمع مواد غذایی و میکروب ها در لابه لایی پرزهای زبان می تواند سبب ایجاد بوی بد دهان شود . در حالت سلامت لایه های سطحی زبان به طور مداوم از طریق اصطحکاک زبان با غذا، کام و دندان ها کنده می شود و با سلول های جدید جایگزین می شود . جریان آب دهان نیز سطح زبان را تمیز می کند . هنگامی که حرکات زبان به علت بیماری یا حالات دردناک  دهان محدود می شود لایه های سطحی کند شده و روی زبان باقی می ماند و همراه با بقایای مواد غذایی و میکروب ها سبب بوی بد دهان می شود . بنابراین حتما بعد از صرف غذا روی سطح زبان را هم مسواک بزنید . از آنجایی که پوسیدگی و جرم های دندانی ممکن است علت اصلی بوی بد دهان فرد باشد پس هر شش ماه یکبار باید به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید و هر دو تا سه ماه یکبار هم باید مسواک خود را عوض کنید تا آن اثر مفید خود را داشته باشد .

علی رغم پیشرفت های گسترده ای که در زمینه سلامت و بهداشت صورت گرفته است . همچنان از هر چهار نفر یک نفر درگیر بوی بد دهان، تنفس بد بود و یا به اصطلاح هالی توت می باشد . دکتر لیلا آذرنوشدندانپزشک اطفال ، با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری های دهان و دندان می پردازد. می توانید برای دریافت اطلاعات در این خصوص از دندانپزشک اطفال با شماره های ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۲ – ۰۲۱۲۲۶۱۵۴۰۳ تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید ما را در اینستاگرامدنبال کنید.

دلیل دیگر بوی دهان خشکی دهان است . خشکی دهان و کاهش بزاق در شرایط مختلفی ممکن است پیش آید و معمول ترین حالت صبح ها بعد از بیدار شدن از خواب است یا موقع روزه گرفتن و یا در اثر مصرف داروهای خاص است مانند نیترات ها که در بیماران قلبی و فشار خونی تجویز می شود و آنتی هیستامین ها و بعضی داروهای شیمی درمانی و دوز بالای مکمل های ویتامین می باشد . همچنین بعضی از بیماری ها باعث کاهش بزاق و بوی بد دهان می شود . در این شرایط اگر مشکل خیلی شدید نباشد توصیه می شود در طول روز آب زیاد مصرف کنید و مکررا از آبنبات ها و آدامس های که بدون قند هستند استفاده نمایید تا ترشح بزاق تحریک شود .

مشکل خشکی دهان و بوی بد دهان هنگام روزه گرفتن هم که تقریبا غیر قابل اجتناب است در سالم ترین افراد با سالم ترین دندان ها هم ممکن است پیش آید . علاوه بر توصیه های بهداشتی توصیه می شود تا جایی که می توانید افطار تا سحر آب بنوشید و غذاهای پر ادویه و بودار مصرف نکنید چون هر چقدر هم از دهانشویه و مسواک استفاده کنید بلاخره موادی وارد خون شما می شود و از آنجا به ریه می رود و در طول روز با تنفس خارج می شود و باعث بوی بد دهان می شود .

اما بوی بد دهان علت های ریشه دار تری هم ممکن داشته باشد مثلا عفونت های سینوس، مجاری تنفسی و یا گیر کردن یک جسمی داخل بینی به خصوص در کودکان، مشکلات کبدی، گوارشی، کلیوی و …پس این مشکل به ظاهر ساده ممکن است دلایل زمینه ای مهمی داشته باشد و احتیاج باشد تا بیشتر پیگیری کنیم .

 

روش های پیشگیری از بوی بد دهان

نوشیدن آب برای سلامتی مفید است و کمک می کند مدت زمان کمتری باکتری ها داخل دهان باقی بماند و در جلوگیری از بوی بد دهان نیز موثر است .

بهترین راه برطرف نمودن بوی بد دهان مراجعه به دندانپزشک اطفال جهت ترمیم دندان های پوسیده و جرم گیری و سایر مراحل درمان بیماری های لثه است . در مرحله بعد یادگیری روش صحیح مسواک زدن دندان ها و زبان و استفاده از نخ دندان است که در این مورد دندانپزشک شما را یاری خواهد نمود .

دندانپزشکی اطفال خوب در تهران 

 

پوسیدگی دندان در کودکان

 

برچسب گذاری توسط ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =